Wellbeing a gyakorlatban III: IBM

ibm_new_logo

“A mi holisztikus megközelítésünk a dolgozói jóllétét mind a fizikai, mind a pszichológiai állapot szemszögéből értelmezi.”

Lajmerné Fekete Arankával beszélgettünk aki az IBM-en belül IHS (Integrated Health Services) csoport munkatársa  wellbeing specialista és igazi állatbarát 🙂

Faragó István Stressz-M: 1) Kérlek pár mondatban mutasd be néhány mondatban magad és a céget!

aranka3Lajmerné Fekete Aranka IBM, IHS Team: Az IBM Nemzetközi Egységesített Egészségügyi Szolgáltatási Csoport tagja vagyok, ellátási területem Kelet-Európa, Független Államok Közössége, Afrikai és Közel-Keleti országok. Feladatom a tagországok egészségprevenciós tevékenységének kidolgozása, működtetése és ellenőrzése a helyi funkciók (HR, Management, Munkavállalói Csoportok) bevonásával. Támogatom a helyi munkatársakat a központi (USA) csapat által meghatározott vállalati célkitűzések elérése érdekében, valamint a munkahelyi ergonómiai, egészségügyi és munkavédelmi kérdésekben. Auditora vagyok az integrált vállalatirányítási rendszerek OHSAS 28001-es elemének (IBM Wellbeing Management System) regionális szinten.

Az IBM globális technológiai és innovációs cég, melynek székhelye Armonk, NY. 105 éve van jelen a piacon, mint a legnagyobb technológiai és tanácsadói munkaerővel rendelkező vállalat, amely több mint 375,000 embert foglalkoztat a világ 170 országában.
Az IBM ma már sokkal több, mint egy “hardvert és szoftvert” szolgáltató cég. Az IBM mára átalakult egy kognitív megoldásokkal és felhő alapú platformokkal rendelkező vállalattá, amely segíti az egészségügy átalakítását, az általános fogyasztói élmény javítását, segíti a forgalmi dugókat kezelő rendszer fejlesztését. Emellett azon dolgozik, hogy a világ különböző stadionjaiban az új generáció igényeinek megfelelő szurkolói élmény alakulhasson ki. A mai kognitív korszakban az informatikai rendszerek már képesek tanulni  és  ok-okozati kapcsolatokat felfedezni megadott információk és adatok között. Az IBM által létrehozott Watson szuperkomputer a korszak jelképévé válhat, ugyanis képes demonstrálni a digitális intelligencia erejét. Az IBM-nél a fejlődés motorja a kezdetek óta a kutatásban rejlik. Attól kezdve, hogy hozzájárult a holdra szállás kivitelezéséhez az Apollo-programban, a fraktálok felfedezésén át, a lézeres szemműtétet támogató technológiáig.
Az IBM 23 éves fennállása alatt vezeti a szabadalmi listákat. A vállalat feltalálói több, mint 88,000 szabadalmat jegyeztettek be.  Az IBM kutatói 6 Nobel-díjat nyertek, az Amerikai Egyesült Államok Hírességeinek Csarnoka 20 új belépőt, a Nemzeti Tudományos Akadémia pedig 19 új tagot köszönhet az IBM-nek.

Faragó István Stressz-M: 2) Mióta foglalkozik az anyacég, illetve a magyarországi vállalat, a dolgozói jólléttel/wellbeing-gel? Mennyire volt része ez korábban a vállalati kultúrának?

 Lajmerné Fekete Aranka IBM, IHS Team: Az IBM-nek elismert vezető szerepe van az egészségügyben, a dolgozói jóllét és biztonság terén, ugyanis hisz abban, hogy léteznek alapvető értékek, amelyek meghatározzák az üzleti sikereket. “A mi holisztikus megközelítésünk a dolgozói jóllétét mind a fizikai, mind a pszichológiai állapot szemszögéből értelmezi.” Az IBM-et ez vezette a foglalkozás- egészségügyi, biztonsági, vállalati higiéniai, ergonómiai, wellness és egészségügyi programokhoz és üzleti stratégiájának kifejlesztésében világszerte. Az IBM rendelkezéseiben mindig is támogatta a különbözőséget, a vállalati filantrópiát és a dolgozói jóllétre helyezte a fókuszt még jóval azelőtt, hogy ezt a normatíva megkövetelte volna.

Faragó István Stressz-M: 3) Milyen iránymutatás, ajánlás érkezik az anyavállalatól, milyen gyakorisággal?

Lajmerné Fekete Aranka IBM, IHS Team: Az IBM vállalati szintjén több egészségügyi program kerül végrehajtásra, amelyet az IBM Integrált Egyészségügyi Szolgálat (IHS) fejleszt ki. AZ IBM IHS egy olyan csoport, amely nemzetközi specialistákból áll az egészségügy olyan területein, mint az ipari higiénia, biztonság, egészségügyi ellátások és jólléti programok. Éves szinten születnek új típusú jólléti programok, amelyek hatékony kezelést biztosítanak a dolgozók  rendkívül összetett, sokszínű és folyamatosan változó egészségügyi és biztonsági igényeinek kielégítésére szerte a világon. Ezeket a programokat globálisan az IBM Jóllét Irányító Rendszere (WBMS) hajtja végre az IBM különböző egységein belül, ideértve a gyártást, a kutatás- fejlesztést, valamint a szoftver- értékesítési szervezeteket. A WBMS biztosítja a proaktív tervezést, mérést és folyamatos fejlesztést a dolgozói jóllét különböző területein belül. A WBMS-t az különbözteti meg a többi hasonló rendszertől, hogy itt kiemelt hangsúlyt kap az egészségmegőrzés népszerűsítése.

Faragó István Stressz-M: 4) Vannak-e hazai kezdeményezések ötletek, mi az ami ezekbõl már megvalósult?

Lajmerné Fekete Aranka IBM, IHS Team: Az IBM Magyarország alkalmazottai többféle egészségügyi program közül választhatnak a személyes preferenciáik alapján. A kötelező foglalkozás-egészségügyi szolgáltatáson felül magánorvosi szolgáltatást is igénybe vehetnek, amely a családtagjaikra is kiterjeszthető. Az egyik legnépszerűbb belső programunk az “Egészségügyi Napok”, amely a dolgozók számára széleskörű vizsgálatokat tesz lehetővé (például kardiovaszkuláris, allergiológiai, dermatológiai vizsgálat, stb…). Valamint létezik egy online programunk, a “Wellness Checkpoint”, ami egy nagyon hasznos egészségügyi segítő eszköz.

Faragó István Stressz-M: 5) Mi volt az a program az elmúlt idõszakban amit igazán kedveltek a munkavállalók?

Lajmerné Fekete Aranka IBM, IHS Team: 2016-ban az IBM vezetősége meginvitálta dolgozóit a Globális Szervezeti Kihívásra (GCC), amely az IBM Integrált Egészségügyi Szolgáltatója által ajánlott program. A GCC a világ vezető szervezet- egyészségügyi kezdeményezése, amely arra lett kifejlesztve, hogy javítsa a dolgozók fizikai és mentális egészségét, ezáltal hozzásegítve egy olyan szervezet kialakítását, melyben a rugalmasság, a termelékenység és az elkötelezettség kulcsszerepet kap. Kifejezetten azokra a munkahelyekre specializálódott, ahol a dolgozók hosszított munkarendben ülőmunkát végeznek. A GCC az alkalmazottakat segíti a mindennapos szokásaik átalakításában az egészségük megóvása érdekében. Illetve felhívják figyelmüket a mindennapi mozgás fontosságára az életükben. A program sikere jelentős volt, majdnem kétszer olyan sokan igényelték, mint amennyire számítottunk.

Faragó István Stressz-M: 6) Vannak-e konkrét mutatószámaitok erre a területre, vagy méritek-e valamilyen módon a megvalósult programok hasznosulását, ha igen akkor hogyan?

Lajmerné Fekete Aranka IBM, IHS Team: Igen, a hatékonyság a dolgozók közvetlen visszajelzései alapján kerül kiértékelésre. Ez egy széleskörű diagnózis felállításához segít minket, ami által lehetőséget kapunk még jobbá tenni a programokat a fejlesztések során, hiszen maguktól a dolgozóktól jönnek a visszajelzések. Továbbá bevezettünk egy rendszert, amely kimutatja ha egy dolgozó népszerűsíti az egészségügyi programokat egy másik dolgozó számára, ezáltal tudjuk azonosítani az “Egészség Nagyköveteit” a vállalaton belül.