Európai Egészséghét!

EU-OHSA 2014-2015. Kampánya

Munkával összefüggő stressz kezelése!

Az október 19 – 23-ig tartó hét része az EU-OSHA Egészséges Munkahelyek – Kezeljük a Stresszt! kampánynak. Vegyen részt Ön is, és tudjon meg többet arról, miért fontos a pszichoszociális kockázatok megelőzése és kezelése a munkavállalók és a vállalkozások számára.

A pszichoszociális kockázatok és a munkahelyi stressz a munkahelyi biztonság és egészségvédelem legnagyobb kihívást jelentő problémái közé tartoznak. Az egyének egészsége mellett a szervezetek és a nemzetgazdaságok állapotára gyakorolt hatásuk is jelentős.

A munkahelyen számos kockázati tényező, lehet hatással a munkavállalóra, melyek tartósan fennállva munkahelyi balesethez, testi vagy lelki eredetű megbetegedésekhez vezethetnek. A leggyakoribb stresszorok a túlterheltség, az elismerés hiánya, a gyakori változás a feladatokban, a túl sok felelősség megfelelő jutalmazás nélkül, a bizonytalanság, valamint a rossz munkakörnyezet.

infographic1.aa

Bár az EU tagállamok rendelkezései eltérőek minimum irányelvek (89/391/EKG) biztosítják a munkavállalók biztonságát és egészségvédelmét :

Keretirányelv 5. cikke kimondja: „A munkáltató kötelessége a munkavállalók biztonságának és egészségvédelmének a biztosítása, minden munkával kapcsolatos szempontból.”

6.3. Cikk szerint „ A megelőző intézkedéseket és az alkalmazott munka és gyártási módszereket, a hierarchia minden szintjén integrálni kell a vállalkozás és/vagy intézmény minden tevékenységébe”

Az EU-OSHA definíciója alapján pszichoszociális kockázatokat úgy lehet meghatározni, mint a munkatervezésnek és a munkaszervezésének, illetve a munka vezetésének olyan szempontjait, valamint szociális és környezeti összefüggéseit, melyek pszichés, szociális és fizikai ártalmakat okozhatnak.

Magyarországon a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2008. január 1-jétől hatályos módosítása emeli be a munkavédelem törvényi szintű szabályozásába a pszichoszociális kockázati tényezők kezelésének munkáltatói feladatát. Az előírás lényegi tartalma az, hogy a munkáltató minden lehetséges módon igyekezzék elkerülni a káros stresszt okozó, tartós hatásokat. Ez egyedi mérlegelést, a konkrét helyzet minden irányú, a dolgozó tulajdonságaira, változó stressztűrő képességére is tekintettel lévő elemzését jelenti.

A 2011. évi CXCI törvény 175. § (1) bekezdése módosította a rendelkezést. A módosítás értelmében a munkáltató a kockázatértékelést és a megelőző intézkedések meghatározását eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább háromévente köteles elvégezni. Arra viszont nincs előírás, hogy ez milyen eszközzel és hogyan történjen meg.

infographic1.b

A Stressz-M online stressz-felmérő rendszer a törvényi előírásoknak megfelelően képes felmérni a lehetséges pszichoszociális kockázatokat a munkahelyeken. Egyéni és vállalati szinten is használható, kitöltése személyenként kb. 25-30 percet vesz igénybe.

Amennyiben Ön is szeretne tenni valamit az egészségéért, a stressz okozta problémák megelőzéséért regisztráljon a honlapon és tesztelje önmagát, vagy ingyenesen a csoportját egy 50 fős mintavétel segítségével.

vissza>>