Wellbeing a Gyakorlatban I: HPE

HPE

Mottó:”Tegyünk azért, ami számít, hiszen ez jobbá teszi nemcsak a cég, hanem a mindennapi életünket is.”

 

Az elmúlt időszakban egyre többen kerestek meg bennünket azzal a témával hogy segítsünk a vállalati egészség és jóllét programok megvalósításában. Úgy tűnik a munkaerőhiány egyre inkább arra készteti a vállalatokat, hogy jobban odafigyeljenek a munkavállalóikra.

Következő cikksorozatunkban a témához kapcsolódóan 3 nagyvállalat  (HPE – ING Bank – IBM) magyarországi telephelyeinek az alkalmazott jó gyakorlatait mutatjuk be ezzel is segítve a téma iránt érdeklődő vezetőket.

Kovács Krisztinával a Hewlett Packard Enterprise (HPE) HR Igazgatójával beszélgettünk:

Kovacs_Krisztina

Faragó István Stressz-M:  Mutasd be kérlek néhány mondatban magadat és a céget?

Kovács Krisztina a HPE HR Igazgatója: 21 éve dolgozom a cégnél 2007. június 1-je óta HR igazgatóként. Számomra a vállalat értékeit és üzleti stratégiáját az alkalmazottak formálják, emiatt csapatunkkal mindent megteszünk azért, hogy kollégák megvalósíthassák önmagukat és felismerjék  saját lehetőségeiket.

A Hewlett Packard Enterprise (HPE) iparágvezető technológiai vállalat. Egyedülállóan széles portfolióval – a felhőtől az adatközponton át, a munkahelyi alkalmazásokon keresztül – számos technológia és szolgáltatás révén segíti ügyfeleit egy hatékonyabb, termelékenyebb és biztonságosabb IT megalkotásában. A Fortune 500 vállalatainak több mint 80 százaléka a HPE vállalati szolgáltatások üzletág ügyfele. A HPE nagy és kiegyensúlyozott bevételi struktúrával rendelkezik mind a termékek, mind a szolgáltatások területén. Az üzletágak hozzájárulása a vállalat bevételeihez: vállalati csoport (50%), vállalati szolgáltatások (37%), szoftver (7%) és pénzügyi szolgáltatások (6%).

Faragó István Stressz-M: Mióta foglalkozik az anyacég, illetve a magyarországi vállalat, a dolgozói jólléttel/wellbeing-gel? Mennyire volt része ez korábban a vállalati kultúrának?

Kovács Krisztina a HPE HR Igazgatója: 1995-ben alakult meg néhány munkatárs részvételével a Social Club közösségi és sportrendezvények szervezése céljából. 2006-ban a Cafeteria-rendszer bevezetésével a Social Club költségvetése is beépült a Cafetériába, hogy ezzel is növekedjen a dolgozóknak adható juttatások kerete. 2007-ben három HR-s kolléga vezetésével megalakult a KÉP csoport (Kerek Élet Program), akik különböző egészségügyi szűréseket (melanoma, HPV) és véradást szerveztek. A program kiválóan illeszkedik a HPE mottójához: Tegyünk azért, ami számít, hiszen ez jobbá teszi nemcsak a cég, hanem a mindennapi életünket is.”

2011-ben jött azonban a máig működő globális kezdeményezés, a globális wellness program, amelynek célja, hogy a kemény munka után a jól megérdemelt pihenés is tartalmas, pihentető legyen. 2011 augusztusában megalakult Magyarországon is 15 önkéntes kolléga részvételével a helyi wellness csoport.

A HPE magyarországi wellness programjáról

A program egy nyitó rendezvénnyel indult, melyre mind az 5 HPE-s telephelyen sor került. Különböző célokat állítottunk fel, illetve motivációs prezentációt készítettünk. A munkatársak fitlabdát (700 db labda), valamint egy asztali wellness naptárat (1000 db naptár) kaptak, melyben wellness tippek és fitball gyakorlatok is találhatóak. Így nemcsak a dolgos mindennapokban hasznos irodai eszközt kaptak, hanem minden hónapra egy-egy wellness üzenetet is. Ügyelve a program mentális egészséges célzó területére – Ács Zoltán előadó beszélt a mentális jóllét fontosságáról és kritikusságáról sportolás közben. A nyitó rendezvénysorozat záró eleme volt a Balatont körbefutó futóversenyen való részvétel, melyen 16 kolléga vett részt (4 csapat 4-4 taggal) és a többi kolléga pedig egy emberként drukkolt nekik a Facebookon, valamint  a helyszínen. A lelkesedés futótűzként terjedt el.

Azóta különböző alcsoportok alakultak a Wellnessen belül:

–       Futó csapat (pl. futóversenyeken való részvétel szervezése; Futósuli)

–       Kerékpáros csapat (pl. Bringázz a Munkába! akcióban résztvevők toborzása, koordinálása; túrák szervezése)

–       Mentálhiginiés szekció (pl. Időkezelési tréning és stresszkezelési workshop; PszichoKlub)

–       Egyéb egészségmegőrző rendezvények (véradás, fittségi felmérés, melanoma szűrés, dietetikai tanácsadás stb)

–       Pénzügyi wellness – támogatva a kollégák pénzügyi tudatosságát, hogy financiális területen is meglegyen a jóllét (pl. pénzügyi tudatosság előadások, banki fogadóórák szervezése a telephelyeken stb.)

Evezes

 

2012 augusztusában tartott minden munkatársat érintő HP-nap rendezvényünkön is fontos helyet foglalt el a Wellness. Külön sátor foglalkozott a gyógytorna és regeneráló gyakorlatok bemutatásával, illetve szintén külön sátrat kapott a mentális jóllét, ahol stressz-tesztet tölthettek ki a kollégák, melyek később kielemzésre kerültek. Az egész napos rendezvény eseményprogramját többször szakította meg egy-egy rövid interjú a HPE-s wellness program jeles képviselőivel, kerékpáros programunk fő szervezője és két maratonfutónk adott 15-20 perces interjút. Bemutatkozásuk és kedvenc sporttevékenységük bemutatása elismerést vívott ki a hallgatóságban és sokakat inspirált a későbbi futáshoz vagy kerékpározáshoz.

Faragó István Stressz-M:  Milyen iránymutatás, ajánlás érkezik az anyavállalatól, milyen gyakorisággal?

Kovács Krisztina a HPE HR Igazgatója: Havi gyakorisággal kapunk megkeresést az anyavállalattól, akár iránymutatás, akár a helyi programok nyomon követésére vonatkozóan. Az országok folyamatosan ismertetik egymással a megvalósult programjaikat, így ezeket áttekintve, abból tanulva, ötleteket meríthetünk a helyi programok megvalósításához.

A vállalat részéről legfontosabb témakör az Employee Assistance Program, mely anyavállalati indíttatású, és “kötelező” jellegű a helyi cégek esetén a program megvalósítása, promotálása a dolgozók körében. Az EAP keretében coachingot kaphatnak a kollégák és családtagjaik munka és magánéleti kérdésekben. Anyavállalatunknak fontos, hogy a munka mellett a dolgozóink mentális jólléte is, továbbá sokat tesz a fizikális jóllétért is, így ennek keretében megvalósuló programjaink is nagy hangsúlyt kapnak a mindennapokban.

Faragó István Stressz-M: Vannak-e hazai kezdeményezések ötletek, mi az ami ezekből már megvalósult?

Kovács Krisztina a HPE HR Igazgatója: A wellness területén a programok helyi kezdeményezés alapján, kollégáink szervezésében valósulnak meg. Ilyen például a futóversenyeken való részvétel, vagy kerékpáros rendezvények (kerékpárszerviz az irodában), irodai masszázs, vagy akár az idei évben indult kiránduló programunk is, mely során helyi kollégánk vezetésével vehetnek részt kollégáink, és családtagjaik különböző nehézségi fokozatú túraprogramokon. Wellness programunk keretében jelzett programjaink sora hosszas, melyben sportos megmozdulásokon túl pénzügyi (banki nyitott órák az irodákban, pénzügyi előadások), és mentális jóllét (pszichológiai tanácsadás munka és családot érintő kérdésekben, akár családtagoknak is, továbbá személyre szabott coaching) témakörökben is kínálunk programokat.

2016-ban továbbá szintén helyi kezdeményezés alapján valósult meg, hogy elindultunk egy európai uniós pályázaton, melynek keretében egy 35 vizsgálatból álló szűrőprogramon vehettek részt kollégáink közvetlenül az irodánk előtti szűrőkamionban rendkívül kedvezményes áron. A programunk később jó gyakorlatként jelent meg a régióban is.

Faragó István Stressz-M:  Mi volt az a program az elmúlt időszakban amit igazán kedveltek a munkavállalók?

Kovács Krisztina a HPE HR Igazgatója: Az idei évben a fent említett egészségügyi szűrés közkedvelt programunk volt, kollégáinktól nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk. Dolgozóink egészséges életmódját továbbá Sportkártyával is igyekszünk előmozdítani, mely számos budapesti és vidéki sport és jólléti szolgáltatást nyújtó intézménybe biztosít ingyenes, vagy néhány száz forintos befizetés mellett sportolási lehetőséget az úszástól, a teniszen át akár lovaglásig. Cégünk évek óta biztosítja ezt a juttatást dolgozóinak, melyet munkavállalóink mindig nagy örömmel fogadnak és használnak.

Faragó István Stressz-M: Vannak-e konkrét mutatószámaitok erre a területre, vagy méritek-e valamilyen módon a megvalósult programok hasznosulását, ha igen akkor hogyan?

Kovács Krisztina a HPE HR Igazgatója:Rendezvényeink során folyamatosan kérünk dolgozóinktól visszajelzést, míg a részvételi mutatóink is azonnali visszajelzést biztosítanak számunkra az adott program fontosságáról. Ezen felül az elmúlt években megvalósult, így az idei évben is egy központi anonim felmérés, mely segíti munkánkat, hogy dolgozóink mennyire elégedettek az általunk kínált programokkal, esetlegesen milyen további igényeik lennének.

HPE_team

Faragó István Stressz-M: Kedves Krisztina, nagyon szépen köszönöm a részletes tájékoztatást!